Historia

1981 – powstaje zespół Lombard z Wandą Kwietniewską jako jedną z dwóch wokalistek (drugą jest Małgorzata Ostrowska)

1982 – ukazuje się płyta Lombardu „Śmierć dyskotece!” (zwana potocznie „czarnym albumem”), na której Wanda śpiewa piosenki „Na skróty do piekła”, „Ekspres stad do nieba”, „O jeden dreszcz”, „Koszmarna kołysanka” i wspólnie z Grzegorzem Stróżniakiem i Małgorzatą Ostrowską tytułową „Śmierć dyskotece!”; album zdobywa miano „Złotej Płyty” (400 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!)

1983 – Wanda odchodzi z Lombardu i zakłada własny zespół Banda i Wanda. W skład zespołu wchodzą znakomici muzycy: Marek Raduli, Jacek Krzaklewski, Andrzej Tylec i Henryk Baron. I ta grupa bardzo szybko zdobywa kolosalną sympatię i uznanie mediów, dzięki świetnym piosenkom i niebywałej witalności Wandy Kwietniewskiej. Zespół występuje m.in. na łódzkim „Rockowisku”, poznańskiej „Rock Arenie”, jeleniogórskim „Kart Rocku”, „Open Rocku” we Wrocławiu, „Przebojach Dwójki”, w Szczecinie na koncercie „Polska-Afryce”, na festiwalu w Opolu, nagrywa videoclipy i recitale telewizyjne. Cała Polska śpiewa takie hity, jak „Nie będę Julią”, „Hi-fi”, „Para goni parę” czy „Chcę zapomnieć”, które zajmują wysokie miejsca na radiowych i telewizyjnych listach przebojów.

1984 – pierwszy album „BANDA I WANDA” (1983) błyskawicznie zdobywa miano „Złotej Płyty”, a Wanda debiutuje na niej także w roli kompozytora.
Wkrótce zespół nagrywa 9 piosenek do telewizyjnego serialu „SIEDEM ŻYCZEŃ” oraz „Magię sceny” do musicalu „Żeglując w dobry czas” Katarzyny Gaertner.

1985 – drugi album zatytułowany „Mamy czas” przynosi kolejne hity: „Kochaj mnie miły”, „Para goni parę” i tytułowy „Mamy czas” oraz bardzo nowatorski utwór „Drętwa mowa”.
W drugiej połowie lat ’80 zespół zawiesza działalność, a Wanda występuje m.in. z Marylą Rodowicz, Krzysztofem Krawczykiem, Andrzejem Rosiewiczem, śpiewa też w japońskiej Kinugawie, a po powrocie do kraju jest corocznym gościem na festiwalu w Opolu (1989 r. – nagroda publiczności, w następnym – III nagroda w konkursie), występuje na festiwalu w Sopocie i w Kołobrzegu. Ten okres dokumentuje solowe wydawnictwo pt. „WŁASNA KALIFORNIA” z radiowymi i telewizyjnymi przebojami: „Zwykłe życie”, „Nikomu niczego”, „Uważaj na siebie” czy tytułową „Kalifornią”.

1991 – Wanda bierze udział w dwóch jubileuszowych koncertach Lombardu zorganizowanych w Warszawie z okazji 10-LECIA istnienia zespołu, a także nagrywa płytę z Lombardem płytę „Największe przeboje:’81-’91”, na której prezentuje w nowych aranżacjach swoje przeboje z czasów „czarnego albumu” – „Dworzec pełen snów” i „O jeden dreszcz”.

1992 – Wanda występuje w poznańskiej „Arenie” na koncercie „DLA ADY” wspólnie z Niebiesko-Czarnymi (koncert dedykowany zmarłej wokalistce N-CZ: Adriannie Rusowicz), gdzie śpiewa przeboje: „Nie lubię kłamać”, „Hej, dziewczyno, hej” i „Czekałam na ciebie tysiąc lat” (koncert dokumentuje płyta i kaseta „Koncert dla Ady” – 1993), a także prezentuje swoje nowe piosenki w telewizyjnym plebiscycie 1 pr. TVP – „Premie i Premiery” (wyróżnienie zdobywa „Podróż w nieznane”).

1993 – Wanda reaktywuje swój zespół w nowym składzie, co zwiastuje składankowy CD „Wanda z Bandą i bez Bandy” z największymi przebojami i 4 utworami premierowymi i występuje na festiwalu w Witebsku i na rockowym festiwalu na molo w Sopocie – „Powroty-lata 80-te”.
Zespół przedstawia nowe piosenki i clipy w telewizyjnym plebiscycie TVP „Muzyczna Jedynka” – utwory: „Męska natura” i „Nie słuchaj innych”, wydaje płytę: „Ballady rockowe” i koncertuje w kraju, a sama Wanda nagrywa także kilkanaście kaset z piosenkami dla dzieci wspólnie z Jolą Kaczmarek i Mietkiem Szcześniakiem.

1995 – zespól zawiesza działalnośc, a Wanda zostaje dyrektorem artystycznym Targów Mediów i Producentów Tele-Audio-Video „PLAY BOX”, które odbywają się corocznie w katowickim „Spodku” (funkcję tę pełni do 1999 r.). W styczniu 1996 r. rodzi córkę Karinę, ale już w lipcu’96 występuje na festiwalu „Piknik Country” w Mrągowie, gdzie zostaje entuzjastycznie przyjęta przez publiczność (premierowy utwór „Jestem taka, jak inni”) i ponownie zaczyna występować w całym kraju.

2000 – Wanda wkracza na scenę ze swoim nowym zespołem WANDA I BANDA, w którego składzie pojawiają się: Krzysztof Gabłoński, Krzysztof Bożek, Grzegorz Suski i Filip Leszczyński.

2001 – zespół wydaje nowy singel „Te noce są gorące”, a do Bandy dołącza Kasia Szubartowska.

2002 – zespół nagrywa dynamiczny singel „Kanonady, galopady”, do którego powstaje clip z Krzysztofem Janczarem w roli glównej. W składzie zespołu Grzegorza Suskiego zastępuje znakomity, młody basista Piotr Korzonek, a zespół nagrywa kolejne trzy single: „Kaktus”,Fajny numer” i „Wiruje świat”.

Wkrótce ukazują się dwie kompilacje starych i nowych przebojów zespołu: „Platynowa płyta” i „Złota kolekcja”.

Wanda i Banda koncertuje w kraju i za granicą (gra m.in. fantastyczny koncert w Madrycie w lutym 2004r.) i gości w programach telewizyjnych: „Kawa czy herbata”, „Pytanie na śniadanie”, „Dzień dobry TVN”,  „Wideoteka dorosłego człowieka”, „Jaka  to melodia”, „Śpiewające fortepiany”, „TOP TRENDY”, „Hity na czasie”, „Od przedszkola do Opola”, ”Szansa na sukces”.

2006 – powstaje house’owy remix „Hi Fi Superstar” (DJ ADAMUS)

2008 – KALWI & REMI remiksują „Nie będę Julią”

W listopadzie ukazuje się długo oczekiwany album „Z miłości do strun” zawierający CD z nowymi piosenkami + klubowe remixy „Hi-fi ” i „Nie będę Julią” oraz płytę DVD z koncertem z Chorzowa.

W tym okresie zespół występuje w składzie Wanda Kwietniewska, Bartek Jończyk, Krzysztof Gabłoński, Dominik Samborski, Damian Grodziński, Kasia Szubartowska.
25 listopada 2008 w warszawskim klubie Hard Rock Cafe ma miejsce jubileuszowy koncert promocyjny nowej płyty. Dwa singlowe przeboje („Nie zmieniajmy się” oraz „To nie Polska”) trafiają wkrótce na radiowe listy przebojów, a pod koniec roku ukazuje się na płytach DVD kultowy serial TVP „Siedem życzeń” z piosenkami śpiewanymi przez Wandę.

2009 – koncerty walentynkowe w Bydgoszczy i we Wrocławiu – „Ejtis Szoł”, w których Wanda i Banda (jako jedyny polski zespół) występuje obok Kim Wilde, Samanthy Fox, Limahla i Kajagoogoo, a także jubileuszowy koncert z okazji 2000-go wydania Pop Listy Radia RMF; Wanda bierze także udział w jubileuszu 10-lecia kariery solowej Małgorzaty Ostrowskiej w stołecznym „Hard Rock Cafe” wykonując wspólnie z Małgorzatą kultowy utwór Lombardu „Śmierć dyskotece!” i oczywiście swój superhit „HiFi”; Wanda i Banda pojawia się w nowym programie muzycznym „Hit generator” prezentując piosenkę „To nie Polska”; pod koniec roku zespół opuszczają Kasia Szubartowska i Krzysztof Gabłoński skupiając się na własnych planach, a na ich miejsce pojawiają się Wiktoria Trynkiewicz i Marek Tymkoff

2010 – 2012 – zespół koncertuje w całej Polsce, nagrywa nowe piosenki – „To mój świat” „Lęk wysokości”; Wanda prowadzi równocześnie swój program telewizyjny, goszcząc m.in. Anię Rusowicz, Ivana Komarenko, Papa Dance, DeMono, Pectusa, Krystynę Giżowską, Wawele, Izabelę Trojanowską, Trubadurów, Wojciecha Kordę, Danutę Błażejczyk, Czerwone Gitary, Rezerwat i Krystynę Prońko.

2013 – rok obchodów 30-lecia zespołu – 28. listopada w warszawskim klubie „Stodoła” odbywa się m.in. Wielki Koncert Jubileuszowy z zaproszonymi gośćmi – Małgorzatą Ostrowską, Pawłem Stasiakiem i Markiem Radulim

2014 – gitarzystę Bartka Jończyka zastępuje Waldemar „Valdi” Szoff, a zespół koncertuje w składzie: Wanda Kwietniewska, Marek Tymkoff, Waldemar Szoff, Dominik Samborski, Damian Grodziński

2015 – najbardziej spektakularnym wydarzeniem roku jest występ (9.08.) na transmitowanym na żywo w Polsacie Festiwalu POLSKIE LEGENDY ROCKA w Łodzi, który gromadzi tysiące fanów i kilkunastu słynnych wykonawców: Kobranocka, Martyna Jakubowicz, Oddział Zamknięty, Proletaryat, Róże Europy, Sztywny Pal Azji, MrZoob, Ira, Kukiz i Piersi, Urszula, Turbo, Lombard, Rezerwat i oczywiście WANDĘ I BANDĘ

2016 – Wanda i Banda nagrywa premierową piosenkę „Kava” autorstwa gitarzysty zespołu Marka Tymkoffa. „Kava” ukazuje się na CD „Lato z Radiem 2016”. Zespół gra koncerty w całej Polsce występując m.in. na „Dniach Morza” w Szczecinie (wraz z zespołami Big Day, Róże Europy, Golden Life, Rezerwat i Alphaville!) oraz podczas „Dni i nocy Krzywej Wieży” w Ząbkowicach Śląskich (wraz z Kombii).

(więcej informacji w przygotowaniu)

Brak możliwości komentowania